TOEFL Danışmanlığı

TOEFL bir İngilizce dil becerileri ölçme sınavıdır. Uzun ismi “Test of English as a Foreign Language” olan bu sınav test usulünde düzenlenmekte olup kısaca TOEFL şeklinde ifade edilmektedir. TOEFL sınavı ABD merkezli ETS (Educational Testing Service) kurumu tarafından düzenlenmektedir. Sınav dünyanın 160’tan fazla ülkesinde düzenlenmek olup 130’dan fazla ülkede de sınav sonucu geçerli bir belge olarak kabul edilmektedir.

TOEFL Sınavı İçeriği

Sınav 4 bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler sırasıyla Reading (Okuma), Listening (Dinleme), Speaking (Konuşma) ve Writing (Yazma) şeklindedir ve her bölüm farklı bir açıdan dil becerisin ölçmeye çalışır.

Reading: Reading bölümünde kişinin İngilizce metinleri anlayabilme ve yorumlayabilme yetenekleri ölçülür.

Listening: Listening bölümünde belirli konuşmaları dinlemeniz ve sonrasında bu konuşmaların içeriğine yönelik olarak sorulan soruları yanıtlamanız beklenir, bu sayede günlük ve akademik konuşma ortamında İngilizceyi ne kadar anlayıp özümseyebildiğiniz ölçülür.

Speaking: Speaking bölümü en çok çekinilen bölümdür çünkü burada sorulan sorulara konuşarak cevaplar vermeniz veya belirli bir konuya ilişkin yine konularak fikir belirtmeniz beklenir. Bu sayede İngilizce konuştuğunuzda karşı tarafın sizi anlayıp anlayamayacağı ve kendiniz konuşarak nasıl ifade ettiğiniz ölçülür.

Writing: Writing bölümünde belirli ana konulardan birini seçerek kompozisyon yazmanız beklenir. Bı kompozisyonlarda puan almanın pek çok kriteri vardır ancak genel olarak tutarlı bir anlatım biçimiyle, dil ve yazım hataları yapmadan ve metin yazma kurallarına bağlı kalarak kendinizi İngilizce olarak yazılı ifade şekliniz ölçülmektedir.

TOEFL sınav sonucu ne işe yarar ve nerelerde kullanılır?

Lisans/Yüksek Lisans Başvurusu: Genel olarak TOEFL sınavına yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler girmektedir. İngilizce eğitim-öğretim yapan üniversiteler genellikla belirli bir İngilizce dil seviyesi beklentisinde olurlar ve yüksek lisans veya lisans eğitimi için kendilerine başvuracak öğrencilerin yine kendilerince belirlenen bir puan barajını geçmiş olmasını beklerler. Bu dil seviyesinin en objektif ve geçerli kanıtı TOEFL sınav sonucu olduğundan genellikle öğrenciler de İngilizce seviyelerini TOEFL sınavına girerek ölçer ve sonuçları başvuracakları okullara iletirler.

İşe Alım Süreçleri: Eğitim dışında iş yaşamında da TOEFL sınav sonuçları kullanılabilmektedir. Örneğin bazı şirketler işe alım aşamasında belirli bir seviyenin üzerinde İngilizce dil becerisine sahip kişilerin kendilerine başvuru yapmasını isteyebilir. Bu durumda yapılan en genel uygulama TOEFL sınavında belirli bir puanın üzerinde skor elde etmiş kişilerin başvuru yapmasını talep etmek olacaktır. Kurumuna göre 70, 75, 80 vb. puan barajları konulabilmektedir.

Dil Tazminatı: İş başvurusunun yanısıra dil tazminatı alabilme aşamasında da yine belirli bir TOEFL notu talep edilebilmektedir. İş yeri ve kamu kuruluşu tarafından belirlenen alt limitlerin geçilmesi durumunda çalışan dil tazminatı almaya hak kazanır.

ABD’de Eğitim: Amerikan üniversitelerinde okumanın temel şartlarından bir tanesi, İngilizce dilini, dersleri bir Amerikalı öğrenci kadar anlayabilecek ve takip edebilecek ölçüde bilmektir. Çok iyi İngilizce bilmeyen öğrencinin, Amerika’daki herhangi bir lisans, yüksek lisans ya da doktora programına katılabilmesi mümkün değildir. İngilizce düzeyi TOEFL testi ile ölçülür.

Özel Elips Kişisel Gelişim Kursumuzda öğrencilerimiz alanında uzman yerli ve yabancı danışmanlarımızla her seviyede ve her  bölümden (reading,writing,speaking,listening) TOEFL  becerilerini geliştirebilirler.

Özel teklif almak için İletişime geçin